Potwierdzone – SU46-029 na Mazury!

Mam doskonałą wiadomość dla wszystkich miłośników kolei – SU46-029 poprowadzi pociągi turystyczne w ramach projektu “Mazury 2023” organizowanego w dniach 28-30 lipca 2023 roku przez TurKol. Będzie to kolejna po czerwcowej “Nostalgii” trzydniowa wyprawa ostatnią czynną lokomotywą serii SU46 z zabytkowymi wagonami. Tym razem pociąg turystyczny przemierzy szlaki kolejowe w północno-wschodniej Polsce.

Nadarza się więc niespotykana okazja, aby zobaczyć lokomotywę serii SU46 z pociągami pasażerskimi na takich liniach kolejowych jak np. linia nr 223 Czerwonka – Ełk, co prawda tylko na odcinku do Mrągowa (ostatnia para pociągów pasażerskich do Mrągowa jeździła w 2010 roku), ale chciałbym przypomnieć, że po tej linii jeździły pociągi planowo obsługiwane przez olsztyńskie SU46 tj. pośpieszny 15112/ 51113 relacji Ełk – Gdynia Główna czy słynny międzynarodowy “Mare Balticum” 58302/85303 z Ełku do stacji Berlin Lichtenberg, oraz cała masa osobowych w ruchu lokalnym. Ponadto będzie możliwość zobaczenia lokomotywy na takich szlakach jak Korsze – Bartoszyce (linia kolejowa nr 38) czy Kosze – Skandawa (linia kolejowa nr 353). A jeśli by się cofnąć pamięcią jeszcze kilka lat wstecz, tak do połowy lat 80-tych to należało by wspomnieć o lokomotywach SU46 z MD Białystok prowadzących planowe “pośpiechy” na trasie Białystok – Olsztyn (np. PS 18205 relacji Białystok – Szczecin Główny) czy pociągi pośpieszne relacji Suwałki – Kraków Płaszów na trasie od Suwałk do Białegostoku. Także bez wątpienia projekt “Mazury 2023” to powrót lokomotywy serii SU46 na szlaki kolejowe na których była kiedyś naturalnym widokiem.

Jak powszechnie wiadomo koniec eksploatacji lokomotywy SU46-029 zbliża się nieubłaganie. Tym bardziej cieszy fakt, że dzięki TurKol-owi możemy zobaczyć w ruchu ostatnią “Sukę” z zabytkowymi wagonami pasażerskim u schyłku pracy na sieci PKP. Jednak, żeby takie inicjatywy miały powodzenie muszą być odpowiednio finansowane, a wiadomo przecież, że nie są to “tanie rzeczy”. Dlatego gorąco zachęcam do wsparcia inicjatywy i zakupu foto pakietów. “Mazury 2023” pojadą z SU46-029, ale jest szansa przy odpowiednim wsparciu miłośników na kolejne projekty. Zapraszam na oficjalna stronę TurKol-u po więcej informacji : www.turkol.pl.

Rozkłady jazdy:

Numer pociągu

Relacja

Węgliniec - Wrocław Główny

Wrocław Główny - Poznań Główny

"Cuntry Express"

Poznań Główny - Biskupiec Reszelski

"Rubież"

Biskupiec Reszelski - Korsze

"Rubież"

Korsze - Skandawa

"Semafor"

Skandawa - Korsze

"Bartosz"

Korsze - Bartoszyce - Korsze

"Rubież"

Korsze - Olsztyn Główny

"Szkwał"

Olsztyn Główny - Ełk

"Biebrza"

Ełk - Białystok

"August"

Białystok - Augustów

"August"

Augustów - Suwałki - Białystok

"Kolejarz"

Białystok - Bielsk Podlaski

"Kolejarz"

Bielsk Podlaski - Białystok

"Biały"

Białystok - Hajnówka - Siemianówka - Czeremcha - Siedlce

"Sokół"

Siedlce - Sokołów Podlaski

"Sokół"

Sokołów Podlaski - Siedlce

"Amator"

Siedlce - Warszawa Gdańska

"Odra"

Warszawa Gdańska - Wrocław Główny

Przykładowe zdjęcia pociągów turystycznych zorganizowanych przez TurKol:

Loading